Boys Basketball

Conference standings, overall records and individual stats for boys basketball

Coaches have until 1:00 on Monday’s to get stats turned in. This page will be updated Monday evening

Updated 1/10/22

Team Standings

School Name *W-L *Pct. *PF *PA W-L Pct. PF PA Strk
Peru 4-0 1.000 254 174 11-0 1.000 677 517 11 W
Maconaquah 2-0 1.000 137 115 7-2 0.778 616 540 1 W
Manchester 2-0 1.000 147 96 5-5 0.500 604 524 1 L
Wabash 2-1 0.667 195 149 5-5 0.500 604 579 1 W
Tippecanoe Valley 2-1 0.667 166 145 6-4 0.600 535 453 2 W
Rochester 1-1 0.500 106 113 4-5 0.444 441 466 1 L
Whitko 1-2 0.333 144 163 3-7 0.300 482 524 1 L
Northfield 0-3 0.000 118 202 3-8 0.273 507 630 2 L
North Miami 0-3 0.000 143 224 3-6 0.333 472 578 5 L
Southwood 0-3 0.000 162 191 5-5 0.500 530 575 1 L

Scoring

# Name Pos GP Pts PPG FGM FGA FG% 3PM 3P% FTM FT%
1 Hayden Maiben – Sr
Maconaquah (Bunker Hill)
9 183 20.3 61 117 52 15 38 46 79
2 Matthew Ross – Sr
Peru
G 11 215 19.5 78 151 52 12 46 47 72
3 Brayden Betzner – Sr
Maconaquah (Bunker Hill)
9 163 18.1 56 126 44 22 33 29 73
4 Gavin Betten – Fr
Manchester (North Manchester)
F 10 175 17.5 74 139 53 1 7 26 49
5 Cole Winer – Jr
Southwood (Wabash)
SF 10 155 15.5 55 132 42 14 34 31 74
6 Trevor Daughtry – So
Wabash
G 10 153 15.3 55 129 43 20 34 23 77
7 Paul Leasure – Jr
Rochester
9 134 14.9 51 120 43 18 34 14 82
8 Braden Burns – Sr
North Miami (Denver)
SF, SG 9 131 14.6 46 104 44 13 26 26 70
9 William Rickerd – Sr
Manchester (North Manchester)
G 10 139 13.9 47 118 40 25 35 20 80
10 Izaak Wright – So
Wabash
F, G 10 138 13.8 48 95 51 24 50 18 69
11 Bauer Maple – Jr
Maconaquah (Bunker Hill)
PG 9 124 13.8 51 88 58 11 32 11 73
12 Kyler Krull – So
Whitko (South Whitley)
SG 10 137 13.7 48 108 44 24 40 17 77
13 Riley Shepherd – So
Tippecanoe Valley (Akron)
SG 10 133 13.3 47 92 51 35 49 4 57
14 Nolan Cumberland – Jr
Tippecanoe Valley (Akron)
SG, SF 10 132 13.2 47 101 47 13 39 25 68
15 Grant Ford – So
Wabash
G, F 10 131 13.1 45 90 50 35 49 6 50
16 Collin Ziebarth – So
Whitko (South Whitley)
SG 10 131 13.1 40 91 44 16 36 35 88
17 Dillon Tomlinson – Jr
Northfield (Wabash)
PG 6 75 12.5 22 66 33 16 33 15 88
18 Matthew Roettger – So
Peru
SF 11 121 11.0 42 109 39 6 21 31 70
19 Nathan Lehner – Jr
Southwood (Wabash)
PG, SG 10 110 11.0 41 109 38 12 28 16 52
20 Tayde Kiser – Jr
Tippecanoe Valley (Akron)
SG 10 109 10.9 40 82 49 17 39 12 80
21 Keagan Donaldson – Jr
North Miami (Denver)
PF, C 9 96 10.7 39 82 48 0 0 18 56
22 Eli Kroh – Jr
Northfield (Wabash)
10 105 10.5 43 103 42 9 30 10 71
23 Slater Craig – Sr
Whitko (South Whitley)
SF 10 104 10.4 36 71 51 3 23 29 51
24 Tarick McGlothin – Jr
Rochester
9 90 10.0 25 59 42 10 38 30 86
25 Dawson Perkins – Sr
Tippecanoe Valley (Akron)
C 5 49 9.8 21 37 57 0 0 7 47
26 Josiah Ball – Fr
Maconaquah (Bunker Hill)
9 87 9.7 36 69 52 3 21 12 75
27 Braxten Robbins – Jr
Peru
PG 11 104 9.5 30 82 37 14 33 30 83
28 Ethan Hendrix – Fr
Manchester (North Manchester)
G 8 75 9.4 28 56 50 16 50 3 50
29 Gavin Eldridge – Fr
Peru
G 11 100 9.1 34 84 40 14 37 18 82
30 Cade Jones – Sr
Manchester (North Manchester)
G 10 90 9.0 35 83 42 5 31 15 60

Rebounds

# Name Pos GP Def Off Reb RPG
1 Gavin Betten – Fr
Manchester (North Manchester)
F 10 77 33 110 11.0
2 Matthew Ross – Sr
Peru
G 11 52 51 103 9.4
3 Keagan Donaldson – Jr
North Miami (Denver)
PF, C 9 44 29 73 8.1
4 Jake Halderman – Sr
Northfield (Wabash)
SF 11 52 31 83 7.5
5 Izaak Wright – So
Wabash
F, G 10 58 16 74 7.4
6 Matthew Roettger – So
Peru
SF 11 58 16 74 6.7
7 Dawson Perkins – Sr
Tippecanoe Valley (Akron)
C 5 24 9 33 6.6
8 Jason Oprisek – Jr
Southwood (Wabash)
PF 10 42 23 65 6.5
9 Braden Burns – Sr
North Miami (Denver)
SF, SG 9 37 21 58 6.4
10 Cole Winer – Jr
Southwood (Wabash)
SF 10 44 16 60 6.0
11 Patrick Reimanis – Sr
North Miami (Denver)
9 35 19 54 6.0
12 Hayden Maiben – Sr
Maconaquah (Bunker Hill)
9 38 16 54 6.0
13 Bauer Maple – Jr
Maconaquah (Bunker Hill)
PG 9 44 8 52 5.8
14 Alex Ross – So
Peru
F 10 29 27 56 5.6
15 Nolan Cumberland – Jr
Tippecanoe Valley (Akron)
SG, SF 10 37 16 53 5.3
16 Cade Jones – Sr
Manchester (North Manchester)
G 10 32 20 52 5.2
17 Tayde Kiser – Jr
Tippecanoe Valley (Akron)
SG 10 39 8 47 4.7
18 Collin Ziebarth – So
Whitko (South Whitley)
SG 10 42 5 47 4.7
19 Kolton Wilson – Jr
Wabash
F, G 10 30 16 46 4.6
20 William Rickerd – Sr
Manchester (North Manchester)
G 10 38 8 46 4.6
21 Jaxton Peas – Jr
Northfield (Wabash)
11 28 22 50 4.5
22 Mason Streby – Sr
Whitko (South Whitley)
10 25 19 44 4.4
23 Andrew Dinkins – Sr
Wabash
F, G 10 33 10 43 4.3
24 Paul Treska – Jr
Northfield (Wabash)
11 26 21 47 4.3
25 Luke Hunting – Jr
Rochester
9 22 16 38 4.2
26 Eli Walters – Sr
Peru
C 11 28 18 46 4.2
27 Josiah Ball – Fr
Maconaquah (Bunker Hill)
9 25 12 37 4.1
28 Ryan Brown – Sr
Whitko (South Whitley)
10 28 13 41 4.1
29 Kaleb Krom – Sr
Northfield (Wabash)
PF 11 27 17 44 4.0
30 Slater Craig – Sr
Whitko (South Whitley)
SF 10 30 10 40 4.0

3-Pointers

# Name Pos GP PPG 3PM 3PA 3P% 3P/G
1 Grant Ford – So
Wabash
G, F 10 13.1 35 71 49 3.5
2 Riley Shepherd – So
Tippecanoe Valley (Akron)
SG 10 13.3 35 71 49 3.5
3 William Rickerd – Sr
Manchester (North Manchester)
G 10 13.9 25 71 35 2.5
4 Izaak Wright – So
Wabash
F, G 10 13.8 24 48 50 2.4
5 Kyler Krull – So
Whitko (South Whitley)
SG 10 13.7 24 60 40 2.4
6 Brayden Betzner – Sr
Maconaquah (Bunker Hill)
9 18.1 22 67 33 2.4
7 Trevor Daughtry – So
Wabash
G 10 15.3 20 58 34 2.0
8 Paul Leasure – Jr
Rochester
9 14.9 18 53 34 2.0
9 Tayde Kiser – Jr
Tippecanoe Valley (Akron)
SG 10 10.9 17 44 39 1.7
10 Ethan Hendrix – Fr
Manchester (North Manchester)
G 8 9.4 16 32 50 2.0
11 Collin Ziebarth – So
Whitko (South Whitley)
SG 10 13.1 16 44 36 1.6
12 Dillon Tomlinson – Jr
Northfield (Wabash)
PG 6 12.5 16 49 33 2.7
13 Hayden Maiben – Sr
Maconaquah (Bunker Hill)
9 20.3 15 40 38 1.7
14 Gavin Eldridge – Fr
Peru
G 11 9.1 14 38 37 1.3
15 Cole Winer – Jr
Southwood (Wabash)
SF 10 15.5 14 41 34 1.4
16 Braxten Robbins – Jr
Peru
PG 11 9.5 14 43 33 1.3
17 Nolan Cumberland – Jr
Tippecanoe Valley (Akron)
SG, SF 10 13.2 13 33 39 1.3
18 Braden Burns – Sr
North Miami (Denver)
SF, SG 9 14.6 13 50 26 1.4
19 Matthew Ross – Sr
Peru
G 11 19.5 12 26 46 1.1
20 Robert Bozzo – So
Rochester
9 6.0 12 36 33 1.3
21 Nathan Lehner – Jr
Southwood (Wabash)
PG, SG 10 11.0 12 43 28 1.2
22 Bauer Maple – Jr
Maconaquah (Bunker Hill)
PG 9 13.8 11 34 32 1.2
23 Derrick Smith – Sr
Southwood (Wabash)
SG 10 5.9 11 34 32 1.1
24 Tarick McGlothin – Jr
Rochester
9 10.0 10 26 38 1.1
25 Parker Johnson – Sr
North Miami (Denver)
9 7.9 9 30 30 1.0
26 Eli Kroh – Jr
Northfield (Wabash)
10 10.5 9 30 30 0.9

Assist

# Name Pos GP Ast APG TO Ast/TO
1 Cade Jones – Sr
Manchester (North Manchester)
G 10 51 5.1 26 1.96
2 Braxten Robbins – Jr
Peru
PG 11 43 3.9 26 1.65
3 Tayde Kiser – Jr
Tippecanoe Valley (Akron)
SG 10 36 3.6 34 1.06
4 Bauer Maple – Jr
Maconaquah (Bunker Hill)
PG 9 30 3.3 22 1.36
5 Jason Oprisek – Jr
Southwood (Wabash)
PF 10 33 3.3 31 1.07
6 Trevor Daughtry – So
Wabash
G 10 32 3.2 31 1.03
7 Tarick McGlothin – Jr
Rochester
9 28 3.1 25 1.12
8 David Ousley – Jr
Whitko (South Whitley)
PG 10 30 3.0 23 1.30
9 Dillon Tomlinson – Jr
Northfield (Wabash)
PG 6 18 3.0 26 0.69
10 Eli Kroh – Jr
Northfield (Wabash)
10 29 2.9 25 1.16
11 Paul Leasure – Jr
Rochester
9 26 2.9 8 3.25
12 Matthew Roettger – So
Peru
SF 11 31 2.8 23 1.35
13 Hayden Maiben – Sr
Maconaquah (Bunker Hill)
9 25 2.8 21 1.19
14 Braden Shepherd – Sr
Tippecanoe Valley (Akron)
G, F 10 27 2.7 33 0.82
15 Ethan Hendrix – Fr
Manchester (North Manchester)
G 8 21 2.6 13 1.62
16 Collin Ziebarth – So
Whitko (South Whitley)
SG 10 25 2.5 22 1.14
17 Gavin Eldridge – Fr
Peru
G 11 27 2.5 16 1.69
18 Nolan Cumberland – Jr
Tippecanoe Valley (Akron)
SG, SF 10 24 2.4 29 0.83
19 Cole Winer – Jr
Southwood (Wabash)
SF 10 22 2.2 42 0.52
20 Izaak Wright – So
Wabash
F, G 10 22 2.2 27 0.82
21 Parker Johnson – Sr
North Miami (Denver)
9 19 2.1 38 0.50
22 Landen Hunt – Jr
North Miami (Denver)
PG 9 19 2.1 30 0.63
23 Brayden Betzner – Sr
Maconaquah (Bunker Hill)
9 19 2.1 18 1.06
24 Gavin Betten – Fr
Manchester (North Manchester)
F 10 21 2.1 21 1.00
25 Kaden Vogel – So
Wabash
G 10 21 2.1 14 1.50
26 Nathan Lehner – Jr
Southwood (Wabash)
PG, SG 10 20 2.0 32 0.63
27 William Rickerd – Sr
Manchester (North Manchester)
G 10 20 2.0 27 0.74
28 Kolton Wilson – Jr
Wabash
F, G 10 20 2.0 30 0.67
29 Tyler Mclain – So
Manchester (North Manchester)
7 13 1.9 10 1.30
30 Slater Craig – Sr
Whitko (South Whitley)
SF 10 18 1.8 30 0.60

Steals

# Name Pos GP Stl SPG TO Stl/TO PF Stl/PF
1 Matthew Roettger – So
Peru
SF 11 51 4.6 23 2.22 23 2.22
2 Nathan Lehner – Jr
Southwood (Wabash)
PG, SG 10 33 3.3 32 1.03 22 1.50
3 Eli Kroh – Jr
Northfield (Wabash)
10 28 2.8 25 1.12 14 2.00
4 Bauer Maple – Jr
Maconaquah (Bunker Hill)
PG 9 25 2.8 22 1.14 34 0.74
5 Trevor Daughtry – So
Wabash
G 10 27 2.7 31 0.87 16 1.69
6 Derrick Smith – Sr
Southwood (Wabash)
SG 10 25 2.5 18 1.39 26 0.96
7 Cole Winer – Jr
Southwood (Wabash)
SF 10 25 2.5 42 0.60 30 0.83
8 Gavin Eldridge – Fr
Peru
G 11 27 2.5 16 1.69 26 1.04
9 Cade Jones – Sr
Manchester (North Manchester)
G 10 23 2.3 26 0.89
10 Jason Oprisek – Jr
Southwood (Wabash)
PF 10 20 2.0 31 0.65 33 0.61

Blocks

# Name Pos GP Blk BPG PF Blk/PF
1 Matthew Ross – Sr
Peru
G 11 28 2.5 27 1.04
2 Gavin Betten – Fr
Manchester (North Manchester)
F 10 25 2.5
3 Dawson Perkins – Sr
Tippecanoe Valley (Akron)
C 5 10 2.0 21 0.48
4 Jason Oprisek – Jr
Southwood (Wabash)
PF 10 15 1.5 33 0.46
5 Dylan Stout – Jr
Southwood (Wabash)
SF 10 14 1.4 19 0.74
6 Eli Walters – Sr
Peru
C 11 13 1.2 28 0.46
7 Ryan Brown – Sr
Whitko (South Whitley)
10 11 1.1 18 0.61
8 Alex Ross – So
Peru
F 10 8 0.8 18 0.44
9 Keagan Donaldson – Jr
North Miami (Denver)
PF, C 9 7 0.8 0 7.00
10 Kaleb Krom – Sr
Northfield (Wabash)
PF 11 8 0.7 26 0.31
11 Slater Craig – Sr
Whitko (South Whitley)
SF 10 5 0.5 27 0.19
12 Simon Zur nieden – Jr
Manchester (North Manchester)
F 8 4 0.5
13 Matthew Roettger – So
Peru
SF 11 5 0.5 23 0.22
14 Josiah Ball – Fr
Maconaquah (Bunker Hill)
9 4 0.4 21 0.19
15 Paul Treska – Jr
Northfield (Wabash)
11 4 0.4 11 0.36
16 Jake Halderman – Sr
Northfield (Wabash)
SF 11 4 0.4 8 0.50
17 Xavier Vance – Fr
Rochester
9 3 0.3 14 0.21
18 Bauer Maple – Jr
Maconaquah (Bunker Hill)
PG 9 3 0.3 34 0.09
19 Brayden Betzner – Sr
Maconaquah (Bunker Hill)
9 3 0.3 20 0.15
20 Brent Bowers – Jr
Whitko (South Whitley)
C, PF 6 2 0.3 2 1.00
21 Tayde Kiser – Jr
Tippecanoe Valley (Akron)
SG 10 3 0.3 25 0.12
22 Cade Jones – Sr
Manchester (North Manchester)
G 10 3 0.3
23 Dom Welk – Jr
Tippecanoe Valley (Akron)
10 3 0.3 28 0.11
24 Isaac Beam – So
Peru
F 4 1 0.3 0 1.00
25 Will Winer – So
Southwood (Wabash)
G, F 9 2 0.2 19 0.11
26 Jacob Riley – Fr
North Miami (Denver)
9 2 0.2 0 2.00
27 Dylan Neese – Jr
Tippecanoe Valley (Akron)
PF, C 9 2 0.2 16 0.13
28 Braden Burns – Sr
North Miami (Denver)
SF, SG 9 2 0.2 0 2.00
29 Trace Armstrong – Jr
Maconaquah (Bunker Hill)
9 2 0.2 25 0.08
30 Patrick Reimanis – Sr
North Miami (Denver)
9 2 0.2 3 0.67